yny zajmuje się nie tylko patologiami związanymi z naszym uzębieniem, lecz także tym, jak nasz układ zębowy funkcjonuje. Gdy funkcjonuje niewłaściwie, to dentysta może dać skierowanie do ortodonty, który zbada pacjenta i da skierowanie na zakup odpowiedniego dla pacjenta aparatu na zęby, w celu wyprostowania zgryzu, czy wyrównania zębów, które nierówno rosną. Nierzadko stomatolog zajmuje się również protetyką, czyli uzupełnianiem braków w uzębieniu. Stomatolodzy, to również lekarze zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba i leczeniem tkanek okołowierzchołkowych. Taki dział stomatologii nosi nazwę endodoncja. W tym przypadku podstawą leczenia zębów jest tak zwane leczenie kanałowe. Dziś w leczeniu kanałowym wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, jak na przykład mikroskopy operacyjne.
Niemniej jednak o zęby trzeba dbać
Dentysta jest lekarzem, którego pracą jest dbanie o nasze zęby. Aby wykonywać tego rodzaju pracę, przyszły lekarz musiał wybrać studia medyczne, którego kierunkiem jest stomatologia, a po ich ukończeniu mógł zacząć pracę w swoim gabinecie. Zabiegami, które wykonuje dentysta, jest plombowanie zębów, leczenie kanałowe czyli endodoncja, czyszczenie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, a także ich usuwanie. Ten ostatni zabieg na pewno tym, do którego nikomu z nas się nie spieszy, ale czasami jest tak, że mimo wszystko trzeba go wykonać, jeśli urosły nam zęby mądrości i nie da się ich zaplombować. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, nasz dentysta skieruje nas na wykonanie zdjęcia panoramicznego, dzięki któremu będzie można wykonać zabieg usunięcia zęba. Gdy nasz dentysta jest jednocześnie chirurgiem szczękowym, ten zabieg zostanie wykonany w jego gabinecie. Jeśli tak nie jest, zostaniemy skierowani do innego specjalisty, gdzie usuniemy nasze ósemki. Niemniej jednak o zęby trzeba dbać, aby nie musieć zbyt wcześnie usuwać żadnego z nich.
Zazwyczaj koniecznych jest kilka wizyt a
Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu osób. Aby uniknąć wielu chorób i bolesnych przypadłości bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym a także ograniczenie cukru, który jest przyczyną próchnicy już u kilkuletnich dzieci.
Sprawdzony i zaufany dentysta na każdej kontroli oceni nowe zmiany i odpowiednio wcześnie wdroży leczenie. Stomatologia to dziedzina, która zajmuje się nie tylko zębami ale również dziąsłami, dlatego warto pokazać na wizycie bolesne zmiany.
Z kolei endodoncja to leczenie kanałowe. Najczęściej jest ono konieczne gdy ząb jest bardzo zniszczony. W leczeniu wykorzystywane są specjalne narzędzia. Leczenie kanałowe jest długotrwałe i kosztowne. Zazwyczaj koniecznych jest kilka wizyt, a całkowity koszt to kilkaset złotych.
Niestety choroby miazgi zęba są bardzo bolesne, przez co pacjent może odczuwać dyskomfort gdy znieczulenie po zabiegu przestaje działać.
Leczenie kanałowe to w niektórych przypadkach alternatywa dla ekstrakcji zęba i wstawienia implantu.